PTTK Oddział Łódzki
ul. Wigury 12a
90-301 Łódź
Powrót na stronę główną biura podróży.
PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza, pttk.lodz@wp.pl

Numer oferty: 4117
Polska / Suwalszczyzna / Suwałki
SUWALSZCZYZNA PO OBU STRONACH GRANICY Z WIZYTĄ W WILNIE
PROFILE: krajowe, wycieczki, z wypadem za granicę

Termin TERMIN: termin na zapytanie
Transport TRANSPORT: autokar / ----
ZakwaterowanieZAKWATEROWANIE: Suwałki
Cena: na zapytanie
  • OPIS
  • PLAN IMPREZY
  • W CENIE
  • DOPŁATY I ZNIŻKI
  • ROZKŁAD JAZDY

Dzień I

Dowspuda – ruina XIX-wiecznego zespołu pałacowego możnego rodu Paców.

Suwałki – stolica regionu, miasto rodzinne Marii Konopnickiej (nie mogłoby więc zabraknąć poświęconego pisarce pomnika-ławeczki). Odwiedzimy centralny dla miasta Plac Piłsudskiego z klasycystyczną konkatedrą św. Aleksandra i przespacerujemy się ul. Chłodną (głównym deptakiem miasta), w pobliżu której niedawno zaczęła powstawać aleja gwiazd polskiego bluesa. Naszymi przewodnikami, wzorem Wrocławia, ale przede wszystkim w nawiązaniu do twórczości najbardziej znanej Suwałczanki M. Konopnickiej, będą małe krasnoludki – pomniczki, czekające na turystów w najważniejszych punktach miasta.

Dzień II

Kowno – odwiedzimy pierwszy murowany zamek na Litwie, kościół NMP (Witoldowy), rynek z renesansowo-barokowym ratuszem zwanym przez miejscowych Białym Łabędziem, na naszej trasie nie zabraknie też miejsc związanych z Adamem Mickiewiczem (z gotyckim Domem Perkuna na czele).

Rumszyszki – największy (jest tak wielki, że jeździ się po nim autokarem!) i najpiękniejszy skansen na Litwie, która słynie z przebogatej kultury ludowej. Tu mamy szansę zobaczyć wszystko w jednym miejscu – odwiedzimy sektory zaaranżowane tak, by pokazać i urok małego litewskiego miasteczka, i specyfikę kultury najważniejszych rejonów Litwy takich jak Żmudź, Auksztota czy Wileńszczyzna.

Dzień III

Wilno – stolica Litwy, zachwycająca klimatem starówki. Odwiedzimy m.in.: widokowe wzniesienie zwane Górą Trzech Krzyży, z którego rozciąga się rozległa panorama na miasto, gotycką basztę Giedymina – pozostałość książęcego zamku, to tu położono kamień węgielny pod przyszłe miasto, kościół św. Anny – urzeczony nim Napoleon Bonaparte chciał go „na dłoni” przenieść do Paryża oraz Ostrą Bramę, do której od setek lat pielgrzymowali Polacy z tej części Rzeczpospolitej Dwojga Narodów. Wilno to także siedziba najstarszego Uniwersytetu na Litwie, tu także wznosi się klasycystyczna katedra z wieżą dzwonniczą i punktem widokowym, na który wjechać możemy windą. Zwiedzimy także cmentarz na Rossie, gdzie spoczywają m.in. Joachim Lelewel czy członkowie rodziny J. Piłsudskiego, łącznie z jego ukochaną matką.

Dzień IV

Wigry – pokamedulski barokowy zespół klasztorny z XVIII w., rejs spacerowy po Wigierskim Parku Narodowym – jednym z nielicznych w Polsce, chroniącym przyrodę polodowcowego krajobrazu pojeziernego.

Sejny – miasteczko na styku kultur, wyznań i języków – odwiedzimy podominikański zespół klasztorny i kolegiatę p.w. NMP z XVII w., znakomicie zachowała się tu także synagoga i dom talmudyczny z XIX w. (dostępne jedynie z zewnątrz).

Druskienniki – spacer po jednym z najsłynniejszych uzdrowisk II Rzeczpospolitej – podążając śladami rozkochanego w tym miejscu marszałka J. Piłsudskiego (miał tu nawet własną willę – niestety nie dotrwała do naszych czasów) odnajdziemy misternej snycerskiej roboty cerkiew Ikony Matki Bożej. Wzorem kuracjuszy oddamy się urokowi spacerów po parku zdrojowym, by dotrzeć nad Niemen, którego szemrzące błękitne wody pożegnają nas przed opuszczeniem litewskiej ziemi.

Dzień V

Augustów – rejs po Kanale Augustowskim do Studzieniczej – malownicza trasa przez Puszczę Augustowską kanałem o blisko 200-letniej historii – wodnej arterii komunikacyjnej, łączącej dorzecza Wisły i Niemna.


Wyjazd: godz. 7.00, Plac Zwycięstwa 1

Cena zawiera:

przejazd autokarem/busem klasy turystycznej, opiekę pilota/przewodnika, nocleg w pokojach 2-osobowych, wyżywienie - śniadania, obiadokolacje (pobyt rozpoczyna się obiadokolacją, a kończy śniadaniem), ubezpieczenie NNW

Uwagi:

Cena podstawowa nie zawiera opłat za wstępy do zwiedzanych obiektów – około 225 zł (bilety normalne), 200 zł (bilety ulgowe).

-25 zł
członkostwo w PTTK
Dotyczy osoby w wieku od 0 do 100 lat.
w cenie
Łódź
07:00 Plac Zwycięstwa 1 (przed Muzeum Kinematografii), ,